پارس آپتایم :: خرید سرورمجازی ، خرید هاست لینوکس و ویندوز و ثبت دامین از سال 2010
منو موبایل

پارس آپتایم :: خرید سرورمجازی ، خرید هاست لینوکس و ویندوز و ثبت دامین از سال 2010

Cache-Control چیست و نحوه پاک کردن آن

شما تصور کنید وارد یک رستوران همیشگی می‌شوید. این رستوران وظیفه دارد تا غذای شما را تحویل دهد. اما شما از آن رستوران همیشه یک غذا سفارش می‌دهید. ناخودآگاه بعد از مدتی گارسون های آنجا به صورت کامل با شما آشنا می‌شوند و بعد از چند دفعه به شما میگن همون همیشگی؟؟ حالا این را گوشه ذهنتان نگه دارید که قصد داریم تا آخر مقاله جواب سوال Cache-Control چیست را به شما بدهیم.

Cache-Control چیست؟

مثالی که در قسمت قبلی زدیم مثالی نزدیک به Cache-Control است. کش کنترل به طور کلی در قسمت HTTPS در مرورگر شما کار می‌کند. وظیفه Cache-Control مانند همان گارسونی است که اطلاعات شما را به صورت دقیق حفظ است و دیگر غذا را از شما نمی‌پرسد.

ما مثال را با مرورگر کروم میزنیم. این حقیقت پنهان نیست که کروم بهترین مرورگر دنیا است. این را می‌توانید از تعداد مخاطبان آن هم متوجه شوید. کش کنترل وظیفه دارد تا تمام اطلاعات را برای شما نگهداری کند.

تصور کنید از مرورگر کروم استفاده می‌کنید و یک سایتی را باز کردید. این سایت بخش هایی مثل هدر دارد که ما با آن ها کاری نداریم. ولی تمام سایت ها عکس دارند و معمولا یک لوگو هم بالای آن قرار دارد. کش کنترل این اطلاعات را برای شما نگهداری می‌کند.

پیشنهاد می‌شود: بهینه سازی منابع سرور

اصلا به چه کار ما میاد؟

شاید براتون سوال باشد که این اصلا به درد ما نمیخورد که هیچ، تازه برای سیستم یا گوشی ما مناسب هم نیست. چراکه یک حافظه ای از دستگاه ما را برای خود می‌کند.

اما حالا با این دید به داستان نگاه می‌کنیم. شما تصور کنید هر روز دارید یک سایت را مشاهده می‌کنید. به طور مثال هر روز سایت ورزش 3 را می‌بینید تا از خبر های فوتبالی جا نمونید. حالا اگر گوشی شما بخواد هر روز این اطلاعات را بخواند، طول میکشد تا سایت برای شما آپلود شود. اما اگر کنترل کش نداشته باشید همیشه وبسایت ها در حال آپلود مجدد هستند و زمان و اینترنت زیادی از شما مصرف می‌شود.

سایت هایی هستند که شما یکبار وارد آن می‌شوید و می‌دانید که دیگر هیچوقت قرار نیست آن سایت را باز کنید. در آن زمان می‌توانید کش سایت مورد نظر را پاک کنید. یکی از بهترین مرورگر ها که کش را سیو می‌کند، همین کروم است. روی سیستم شما می‌توانید از دکمه Ctrl+F5 استفاده کنید تا سایت دوباره از اول ریلود شود. البته که این دکمه بیشتر برای طراحان سایت استفاده می‌شود تا تغییراتی که در سایت انجام می‌دهند را، ببینند.

پاک کردن کش

تا اینجا مقاله سعی کردیم جواب سوال Cache-Control چیست را به شما بدهیم. اما همانطور که گفتیم خیلی از دیتا هایی که درون کروم شما سیو می‌شود در آینده به کار شما نمیاد و بهتر است آن ها را پاک کنید.

برای اینکار کافیه روی سه نقطه بالا راست سیستم یا گوشی خود بزنید و وارد Setting شوید. در آن قسمت Clear Browsing Data را بزنید تمام دیتا های درون کروم شما پاک خواهد شد.

جمع بندی

ما تلاش کردیم تا شما جواب سوال Cache-Control چیست را بدست آورید. حالا می‌توانید با انتخاب خود آن ها را پاک کنید یا نگهداری کنید. پیشنهاد ما این است این کش ها را بعد از مدت چند ماهه پاک کنید تا فضای زیادی از سیستم شما نگیرد. ولی پاک کردن مدام آن ها باعث می‌شود تا مصرف اینترنت شما افزایش پیدا کند و سایت لود شدن وبسایت ها زیاد شود. ممنون که تا آخر مقاله همراه ما بودید.

مطالب مرتبط
کانفیگ سرور اختصاصی

کانفیگ سرور اختصاصی

کانفیگ سرور اختصاصی راه‌اندازی و پیکربندی سرورهای اختصاصی پارس آپتایم امکان راه‌اندازی اولیه که شامل نصب سیستم‌عامل،نصب و پیکربندی سرویس‌های […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
بهترین پورت های کلود فلر

بهترین پورت های کلود فلر

بهترین پورت های کلود فلر کلود فلر یا cloudflare چیست: نرم افزار cloudflare سرویسی برای افزایش و بهبود عملکرد و […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده
آموزش اتصال به لینکوس از طریق Putty

آموزش اتصال به لینکوس از طریق Putty

 آموزش اتصال به لینکوس از طریق Putty بعد از خرید سرور مجازی لینوکس باید از طریق پروتکل SSH اقدام به […]

2 دقیقه مطالعه مشاهده