مشکلات رایج سرورهای فیزیکی

مشکلات رایج سرورهای فیزیکی

مشکلات رایج سرورهای فیزیکی از جمله مواردی است که هنگام خرید سرور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نه تنها کاربران، بلکه هر کسی که به گونه‌ای با مبحث سرور سر و کار دارد باید با مشکلات سرورهای فیزیکی آشنا باشد. در این مقاله از پارس آپتایم در تلاش هستیم به مشکلات سرور فیزیکی اشاره داشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مشکلات رایج سرورهای فیزیکی

سرور فیزیکی چیست؟

 پیش از اینکه به مشکلات رایج سرورهای فیزیکی بپردازیم بد نیست ابتدا با سرور فیزیکی و ویژگی‌هایی که دارد آشنا شوید. همانطور که از نام سرور فیزیکی مشخص است این سرور یک کامپیوتر فیزیکی بزرگی است که در مرکز داده و دیتا سنتر یا اتاق سرور قرار گرفته است. با نصب سیستم عامل ویندوز لینوکس یا میکروتیک شما می‌توانید از مزیت‌های سرور فیزیکی استفاده کنید.

همانطور که شما از کامپیوترهای دسکتاپی و رایانه‌های شخصی خودتان استفاده می‌کنید می‌توانید از سرورهای فیزیکی نیز بهره بگیرید. با این تفاوت که سرورهای فیزیکی در مقایسه با سیستم‌های دسکتاپی بهبودهای بیشتری دارند؛ زیرا از نظر ابعاد و اندازه بزرگتر هستند و اجزا و سیستم‌هایی که در آنها به کار رفته است نیز قدرتمندتر می‌باشد؛ زیرا تمامی سرورهای فیزیکی نیازمند چندین پردازنده قدرتمند با هسته‌های متعدد و منابع بیشتری هستند. سرورهای فیزیکی در اتاق سرور قرار می‌گیرند. مشکلاتی که در اتاق سرور وجود دارد نیز از جمله مشکلات سرور فیزیکی است.

مشکلات اتاق سرور

یکی از مشکلات رایج سرورهای فیزیکی مشکلاتی است که برای اتاق‌های سرور اتفاق می‌افتد. اتاق سرور و چگونگی نگهداری آن در کیفیت سرور فیزیکی اهمیت بسیار زیادی دارد. بسیاری از کسب و کارها که وقت و هزینه خودشان را بر روی سرور فیزیکی قرار می‌دهند همواره نگران امنیت شبکه و کسب و کارشان هستند.

در اتاق سرور مشکلات رایجی مانند ویروس‌ها، سرقت داده‌ها، آسیب‌هایی که به اتاق وارد می‌شود، وجود دارد. بسیاری از این آسیب‌ها می‌توانند سخت‌افزار را از کار بیندازند یا حداقل عملکرد سرور را کند کنند. به همین دلیل یکی از ویژگی‌های شرکت هاستینگ مناسب این است که بتواند تمامی ریسک‌های موجود در سرور فیزیکی را شناسایی کند و در مقابل خطراتی که وجود دارد اقدامات مناسبی انجام دهد. شرکت‌های هاستینگ باید از اتاق‌های سرور خودشان به خوبی مراقبت و حفاظت کنند.

اگر به هر نحوی با سرور سر و کار دارید یا در تلاش هستید که امنیت اطلاعات خودتان را بالا ببرید باید سرورهای فیزیکی را به خوبی بشناسید و بدانید کسب و کار خودتان را بر روی چه سروری بنا می‌کنید.

خرابی هاردویر

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای سرورهای فیزیکی اتفاق می‌افتد خرابی هاردویر است. اگر این مشکل به وجود بیاید اطلاعات شما از بین می‌رود سرویس‌ها قطع یا عملکرد سرور با اختلال روبرو می‌شود. هاردویر از جمله تجهیزات سخت‌افزاری مهم در سرور فیزیکی است که اهمیت آن همچون هارد دیسک، پردازنده، حافظه و کارت شبکه است.

برنامه RAID

در خرید سرور فیزیکی باید به شرکت هاستینگ مناسبی مراجعه کنید که راهکارهایی را برای حفاظت از هاردویر در پیش گرفته است. بسیاری از شرکت‌ها از  RAID و backup برای حفاظت از هاردویر استفاده می‌کنند. اگر از RAID استفاده شود اطلاعات سرور فیزیکی بر روی چندین هارد ذخیره شده و خطر از بین رفتن آنها نیز کمتر می‌شود. به عبارتی اگر یکی از هارد دیسک‌ها از بین برود اطلاعات در هارد دیسک دیگری ذخیره شده است.

برنامه backup

 برنامه backup نیز باعث می‌شود که اطلاعات پشتیبان‌گیری شود و در صورت از بین رفتن اطلاعات، آنها در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازیابی گردد. برای اینکه از وجود چنین مشکلاتی جلوگیری شود باید سرور در محیط مناسبی نصب شود و برای آن خنک کننده‌های قدرتمند و بدون گرد و غبار نیز قرار گیرد. سرور باید خشک و بدون رطوبت باشد.

میزان درجه دما

 یکی دیگر از مشکلات رایج سرورهای فیزیکی دما است. دما بر روی تجهیزات کامپیوتری نقش بسیار مهمی دارد و باعث ایجاد مشکلاتی برای سرور فیزیکی و اتاق سرور می‌شود. سالیانه گزارش‌های بسیار زیادی از آسیب‌ها به سرور فیزیکی ناشی از گرمای بیش از حد ارائه می شود. همواره باید اتاق سرور و هوای اطراف سرورهای فیزیکی در محدوده ۶۸ تا ۷۲ درجه فارنهایت که معادل ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است نگهداری شود.

عوامل داخلی و خارجی در تولید گرما

در تولید گرما تجهیزات و سخت‌افزارهای داخل اتاق سرور نقش بسیار مهمی دارد اما در این میان نباید از عوامل خارجی و محیطی که باعث افزایش دمای اتاق می‌شوند نیز چشم پوشی کرد. هرچه اتاق سرور بزرگتر باشد اقدامات پیشگیرانه‌ی بیشتری نیز باید به صورت پیشرفته‌تر انجام شود. وجود گردش مناسب جریان هوا و جدا نگه داشتن هوای سرد و گرم، نصب فن‌های مختلف بر روی رک‌ها و پانل‌ها می‌توانند به تنظیم و ثابت نگه داشتن سرورهای فیزیکی کمک کنند. کنترل درجه حرارت در فضای قرارگیری سرور، مهم‌ترین تهدید برای سرورهای فیزیکی است. 

نوع سخت‌افزار در سرورهای فیزیکی

سخت‌افزاری که در سرورهای فیزیکی استفاده می‌شود نیز می‌تواند از جمله مشکلات رایج سرورهای فیزیکی باشد؛ زیرا سخت‌افزار بر روی عملکرد سرور به صورت مستقیم تاثیرگذار است و اگر سخت‌افزار مناسبی استفاده نشود باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند خرابی هاردویر و از دست رفتن اطلاعات می‌شود. اما استفاده از سخت‌افزار با کیفیت سرعت و کارایی سرور را نیز افزایش می‌دهد.

در سرور‌های فیزیکی باید از سخت‌افزارهای قدرتمند و با کیفیت استفاده شود. شرکت هاستینگی مناسب است که می‌تواند سخت‌افزار قدرتمندی را در اختیار کاربران خود قرار دهد. یکی از عواملی که باعث جلوگیری از خرابی سخت‌افزار می‌شود به روز رسانی منظم سرور است. باید آخرین نسخه نرم افزارهایی که استفاده می‌شود همواره نصب و به روز رسانی شود. در این صورت کارایی به عملکرد سرور بهتر می‌شود و از بروز بسیاری از مشکلات نیز جلوگیری می‌شود.

رطوبت اطراف سرورهای فیزیکی در اتاق سرور باید تنظیم شود

 رطوبت موجود در اطراف سرورهای فیزیکی نیز اهمیت بسیار زیادی دارند. در اتاق کامپیوتر یا دیتا سنتر باید رطوبت نسبی بین ۴۵ تا ۵۵ درصد باشد. هرچه میزان رطوبت افزایش یابد خطر تراکم آب، خوردگی، زنگ زدگی، اتصال کوتاه در تجهیزات سرور و شبکه به وجود می‌آید. از سوی دیگر خشکی بیش از حد هوا نیز باعث تخلیه الکترواستاتیک می‌شود و سرور را نابود می‌کند. به همین دلیل رطوبت هوا نیز در کنار دما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر دو فاکتور باید مورد توجه قرار بگیرد.

مشکلات رایج سرورهای فیزیکی

امنیت در سرور فیزیکی

 موضوع دیگری که باعث به وجود آمدن مشکلاتی در سرور فیزیکی می‌شود بحث امنیت است. با توجه به اینکه در سرورهای فیزیکی و دیتا سنتر اطلاعات حساس و مهمی وجود دارد باید در مقابل حملات هکری یا ویروسی محافظت شود. شرکت هاستینگ باید تامین کننده امنیت کسب و کار شما باشد و از تکنولوژی‌های امنیتی مناسبی استفاده کند ما این تضمین را به شما می‌دهیم که با خرید سرور از پارس آپتایم، انواع تکنولوژی‌های امنیتی مانند نصب فایروال، آنتی ویروس، ابزارهای مدیریت دسترسی و رمزنگاری داده‌ها فراهم می‌شود. 

ارتعاش و موقعیت ناامن اتاق سرور

یکی دیگر از مشکلات رایج سرورهای فیزیکی ارتعاشات هستند. این ارتعاشات می‌توانند اجزای مهم سیستم و سرور را از بین ببرند. ارتعاشات باعث می‌شوند هارد دیسک با سرعت بالایی بچرخد و کوچک‌ترین خراش تمامی داده‌ها را از بین می‌برد. هر چیزی که در اطراف اتاق سرور وجود داشته باشد حتی افراد و ماشین آلاتی که از کنار آن عبور می‌کنند می‌توانند خطرآفرین باشند؛ به همین دلیل سرور فیزیکی باید از دسترس افراد و هر چیزی دور نگه داشته شود. باید تجهیزات سرور در یک قفسه بسته و مقاوم قرار بگیرد تا از مشکلات سرور فیزیکی جلوگیری شود.

نفوذ آب

 یکی دیگر از مشکلات سرورهای فیزیکی نفوذ آب به اتاق سرور است. اتاق سرور مرکز داده اطلاعات است که تجهیزات سرور در آن قرار می‌گیرد. بر اساس خرابی‌ها و قطعی‌های دیتا سنتر که تاکنون گزارش شده است می‌توان نتیجه گرفت که نشت آب، ۲۴ درصد علت خرابی‌ها بوده است. هیچگاه نباید اتاق سرور در نزدیکی مناطقی باشد که لوله کشی دارد. شاید این کار امکان‌پذیر نباشد. راهکار پیشنهادی این است که به صورت منظم نشتی‌ها و لوله‌کشی‌ها مورد توجه قرار بگیرد؛ زیرا اگر یک کوتاهی پیش بیاید اتاق سرور و تمامی زیرساخت‌ها از بین می‌روند.

مدیریت ضعیف کابل

 اگر کابل‌ها به درستی استفاده نشوند باعث تداخل گردش هوا در اتاق سرور می‌شوند و تجهیزات سرور را از بین می‌برند. باید کابل کشی شبکه و اتاق سرور به درستی انجام شود .

خرید سرور از پارس آپتایم

 اگر به دنبال شرکت هاستینگ معتبر و متخصصی هستید که بتواند خدمات به با کیفیتی در اختیار شما قرار دهد و از بروز مشکلات رایج سرورهای فیزیکی جلوگیری کند خرید سرور از پارس آپتایم را به شما پیشنهاد می‌دهیم. با این کار می‌توانید عملکرد قدرتمندی را برای سرور فیزیکی مشاهده کنید بدون اینکه نگران از دست رفتن اطلاعات یا خرابی سرور باشید.

در این مقاله با عنوان مشکلات رایج سرورهای فیزیکی در تلاش بودیم شما را با مشکلات سرورها و راهکارهای جلوگیری از ایجاد آنها آشنا کنیم. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با مشاوران پارس آپتایم در ارتباط باشید.

مطالعه این مطالب را هم توصیه میکنیم

خدمات مورد نیاز شما را با کیفیتی که انتظار دارید و قیمتی که انتظار ندارید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
پارس آپتایم :: خرید سرورمجازی ، خرید هاست لینوکس و ویندوز و ثبت دامین از سال 2010