بهینه سازی منابع سرور چگونه است؟

بهینه سازی منابع سرور

 بهینه سازی منابع سرور و اهمیت منابع سرور از جمله موضوعاتی است که همواره هنگام خرید سرور باید به آن توجه داشته باشید اگر می‌خواهید بدانید بهینه‌سازی منابع سرور چگونه است؟ یا منابع سرور چه اهمیتی دارند و چگونه می‌توان آنها را بهینه کرد؟ حتماً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

منابع سرور چیست؟

 منابع سرور اصطلاحی تخصصی است که در مورد سرور و هاست استفاده می‌شود. این منابع به دو دسته منابع سخت‌افزاری و منابع نرم‌افزاری تقسیم بندی می‌شود. زمانی که اقدام به خرید سرور می‌کنید شرکت هاستینگ مورد نظر، منابع نرم‌افزاری مورد نیاز شما را نصب می‌کند. همچنین در سرور مجازی مدیریت کاملی بر روی منابع نرم‌افزاری سرور خودتان دارید؛ اما در مورد منابع سخت‌افزاری باید گفت که این منابع، منابعی محدود و از پیش تعیین شده هستند. هنگام خرید سرور مجازی باید به آنها توجه داشته باشید. توصیه می‌کنیم که منابع سخت‌افزاری را متناسب با نیاز، اولویت و بودجه خودتان خریداری کنید. زمانی که صحبت از منابع سرور می‌شود بیشتر منظور منابع سخت‌افزاری است.

بهینه سازی منابع سرور

 اهمیت منابع سرور

منابع سخت‌افزاری شامل مقدار حافظه سخت‌افزار و حافظه اصلی آن، قدرت پردازنده و … است. فرقی نمی‌کند سرور مجازی یا سرور اختصاصی بخرید. به طور کلی در خرید یک سرور باید به منابع سرور توجه داشته باشید. منابع سرور اهمیت بسیار زیادی دارند و می‌توانند شما را در رسیدن به هدفتان کمک کنند.

خرید سرور و منابع متناسب با نیاز

 شما باید بدانید که هدفتان از خرید یک سرور چیست و آیا سرور مورد نظر و هاستگی که قرار است سرور را به شما ارائه دهد می‌تواند نیازهای شما را برطرف کند؟ اهمیت منابع سرور آنجا مشخص می‌شود که این منابع قدرت سایت و پلتفرم آنلاین شما را نشان می‌دهند. به عبارتی هر چقدر میزان پردازنده یک سرور افزایش پیدا کند سایت و کسب و کار شما نیز قدرتمندتر می‌شود. در ادامه منابع سخت‌افزار سخت‌افزاری سرور را برایتان معرفی می‌کنیم.

پردازنده اصلی

 یکی از منابع سخت‌افزاری سرور که در خرید سرور مجازی و اختصاصی نقش بسیار مهمی دارد cpu یا پردازنده اصلی سرور است. این منبع با واحد مگاهرتز ارائه می‌شود. حتماً هنگام خرید سرور مجازی به پردازنده اصلی سرور توجه داشته باشید.

 حافظه اصلی سرور

 منبع سخت‌افزاری دیگری که در میان منابع سرور اهمیت بسیار زیادی دارد حافظه اصلی سرور یا رم است. شاید در مراحل ابتدایی کار که به تازگی کسب و کار آنلاین خودتان یا سایتتان را طراحی کرده‌اید نیازمند رم زیادی نباشید؛ زیرا تعداد بازدید کننده‌های سایت شما کم است و هر چقدر این میزان افزایش یابد شما به حافظه رم بیشتری نیاز خواهید داشت.

بهینه سازی منابع سرور

حافظه سخت هارد

 حافظه سخت هارد یا HDD  جایگاهی برای ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات و داده‌ها محسوب می‌شوند. زمانی که شما اطلاع و داده‌ها را بر روی حافظه سخت بارگذاری می‌کنید حتی اگر سرور خاموش شود اطلاعات شما از بین نمی‌رود میزان و قدرت این حافظه اهمیت بسیار زیادی دارد و هنگام توجه به منابع سرور باید به آن دقت بیشتری داشته باشید.

سرعت و ترافیک

از جمله موارد دیگر منابع سرور می‌توان به سرعت اتصال به شبکه اشاره داشت. همچنین میزان ترافیک سرور جز منابع سرور محسوب می‌شود و هرچه سایت شما ترافیک بیشتری با بازدید بالاتری داشته باشد باید قدرت بیشتری برای پاسخگویی نیز داشته باشد.

 هنگام خرید سرور باید به میزان بودجه خودتان و اولویت‌هایتان توجه داشته باشید و منابع مورد نظر سرور را به اندازه مطلوب با توجه به پلن‌هایی که شرکت هاستینگ ارائه می‌دهد خریداری کنید.

در پاسخ به این سوال که بهینه سازی منابع سرور چگونه است؟ راه‌هایی را برایتان ارائه می‌دهیم که می‌توانید با استفاده از آنها سرور خودتان را بهینه کرده و عملکرد امنیت و قدرت بیشتری را برای کسب و کار خودتان ایجاد کنید.

منظور از بهینه سازی سرور چیست؟

 بهینه سازی برای ارائه بهترین خدمات و کسب رضایت مشتریان است. زمانی که سایت یا کسب و کاری آنلاین فعالیت خودش را آغاز می‌کند باید همواره در دسترس بوده و بهترین عملکرد را در اختیار کاربران قرار دهد. برای این کار سرور و منابع نیازمند بهینه‌سازی هستند. در واقع شما با بهینه‌سازی سرور خودتان است که می‌توانید رشد و دوام کسب و کارتان را تضمین کنید. بهینه‌سازی فرایندی فنی است و بر عملکرد و سرعت سایت شما تاثیرات بسیار زیادی دارد.

علاوه بر منابع سخت‌افزاری باید به بهینه‌سازی منابع نرم‌افزاری سرور نیز توجه داشته باشید. منابع سخت‌افزاری بهترین شیوه بهینه سازی تثبیت سخت‌افزار فیزیکی در داخل یک مرکز داده است. همچنین از طریق مجازی‌سازی می‌توان یک سرور را بهینه کرد. در ادامه راهکارهای بهینه‌سازی منابع سرور چگونه است؟ را ارائه می‌دهیم.

برنامه مناسب انتخاب کنید

بر روی بسیاری از سرورها منابع پیش فرض و برنامه‌های پیش فرض نصب است. توصیه می‌کنیم متناسب با ماهیت سایت و کسب و کارتان برنامه مناسبی را انتخاب و بر روی سرور نصب کنید. باید به بهینه سازی کدهای سایت نیز توجه داشته باشید. شما می‌توانید برای بارگذاری سایت تنظیمات را مطابق با آن تغییر دهید یا حافظه پنهان را فعال کرده تا عملکرد مناسبی را برای سایتتان ایجاد کنید.

Caching سرور را فعال کنید

عامل دیگری که به بهینه شدن وب سایت و منابع آن تاثیر بسیار زیادی دارد کش کردن است. این کار می‌تواند سرعت بارگذاری وب سایت را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. همچنین برای اجرای کد برنامه، بازیابی پایگاه داده، فوروارد فایل‌ها از دیسک، مونتاژ نتایج در صفحه hdml ، همگی با کش کردن می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با پردازش بسیار عالی انجام شوند.

جدول پایگاه داده را یکپارچه سازی

 راهکار دیگری که به شما کمک می‌کند، یک پارچه سازی کردن جدول پایگاه داده اطلاعات، است. هرچه سایت مدرن‌تر باشد و داده‌ها و محصولات بیشتری داشته باشد پایگاه اطلاعات گسترده‌تری نیز دارد. زمانی که کاربران نظرات جدیدی ارسال می‌کنند یا صفحات اصلاح، حذف یا اضافه می‌شود حفره‌هایی در جداول پایگاه داده‌ها ایجاد می‌شود. به عبارتی در پایگاه داده اطلاعات، شکاف‌های کوچکی وجود دارد که برخی از داده‌ها حذف شده و دوباره پر نشده اند. حال تصور کنید که این اتفاقات هر روز می‌افتد و پایگاه داده‌های شما دارای خلل‌هایی است. حتماً باید جدول پایگاه داده که بیش از ۵ درصد از اندازه آن خالی است را تعمیر کنید.

بهینه کردن تنظیمات پایگاه داده

 هرچه میزان ترافیک سایت شما افزایش یابد شما نیازمند پهنای باند بیشتری هستید و باید برنامه وب را ارتقا دهید. در هر بار اضافه شدن یک پلاگین یا ماژول در پایگاه اطلاعات تغییراتی ایجاد می‌شود. شما باید برای هماهنگی بیشتر پایگاه داده‌ها تنظیماتی را انجام دهید. با انجام این تنظیمات پرس و جوهایی که بر روی سایت شما انجام می‌شود را بهینه سازی کرده اید.

در این مقاله از پارس آپتایم  با عنوان بهینه‌سازی منابع سرور چگونه است؟ قصد داشتیم شما را با منابع سرور چگونگی بهینه‌سازی و اهمیت آن آشنا سازیم.

مطالعه این مطالب را هم توصیه میکنیم

خدمات مورد نیاز شما را با کیفیتی که انتظار دارید و قیمتی که انتظار ندارید.

ست کردن مخازن ایرانی بر روی ابونتو 2

یکی از بزرگترین مشکلات کاربران سرورهای ubuntu که بر روی ایران میزبانی شده اند سر…
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
پارس آپتایم :: خرید سرورمجازی ، خرید هاست لینوکس و ویندوز و ثبت دامین از سال 2010