تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی

تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی

 تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی از جمله سوالاتی است که بسیاری از کاربران، هنگام راه‌اندازی کسب و کار یا پلتفرم آنلاین خودشان، می‌پرسند. در دنیای اینترنت و وب، برای داشتن سایت یا پلتفرم آنلاین، شما ممکن است به فکر خرید سرور مجازی رایگان باشید. امروزه، شرکت‌های هاستینگ وب، برای کاربران خودشان این امکان را فراهم کرده‌اند که بتوانند با داشتن گزینه‌های مختلف، وبسایت و کسب و کار خودشان را بر روی فضای آنلاین قرار داده و آن را در معرض دید همگان قرار دهند. در این مقاله از پارس آپتایم، قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی چیست؟

 سرور مجازی رایگان

شرکت‌های هاستینگ بزرگ، هاست‌ و سرورهای مجازی متفاوتی مانند هاست اشتراکی، هاست اختصاصی، هاست مجازی، هاست مدیریت شده و هاست ابری و… در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در کنار این موارد سرویس‌های هاست مجانی یا سرورهای رایگان نیز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد تا بتوانند زیربنای کسب و کار آنلاین خودشان را با کمترین هزینه آغاز کنند.

اگر شما صاحب یک وب سایت هستید یا می‌خواهید کسب و کار آنلاین خودتان را در فضای مجازی برای فعالیت‌های شغلی و شخصی راه اندازی کنید، می‌توانید در قدم اول بدون هزینه به دنیای اینترنت وارد شوید.

سرور رایگان چیست؟

پیش از اینکه بخواهید بدانید سرور رایگان چیست باید تعریفی از سرور ارائه دهیم. سرور دستگاه و کامپیوتر بزرگی است که همیشه روشن بوده و چندین شبکه کوچکتر وب سرور را میزبانی می‌کند. در مورد سرور رایگان شما هیچ هزینه‌ای نمی‌پردازید و به دو صورت می‌توانید وب سایت و فعالیت اینترنتی خودتان را آغاز کنید. در شکل اول سرور رایگان برای تست سرور در اختیار شما قرار می‌گیرد.

سرور رایگان برای تست سرور

بسیاری از شرکت‌های هاستینگ و شرکت‌های ارائه کننده خدمات سرور، مدت زمانی را، مثلاً ۲۴ ساعت یا یک هفته، سرور رایگان برای تست، در اختیار کاربران قرار می‌دهند. البته این سرورها منابع محدودی دارند و زمانی که برای این منابع نیز تعیین شده است محدود می‌باشد. ممکن است در همان زمان به پایان برسد و به طور خودکار حذف خواهد شد. هدف این گونه سرورها، رضایت مشتری است. اگر شما رضایت داشتید می‌توانید سرور را خریداری کنید.

سرور رایگان کوتاه مدت

 سرور رایگان کوتاه مدت، دسته‌ی دیگری از سرورهای رایگان است که نهایتاً ۱۴ روز می‌توانند در اختیار شما قرار بگیرند. بعد از دو هفته این سرورها و منابعشان از دست می‌رود.

تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی چیست؟

اصلی‌ترین تفاوتی که میان سرور مجازی رایگان و پولی وجود دارد هزینه آنها است. در سرور مجازی رایگان شما هزینه‌ای نمی‌پردازید و می‌توانید برای مدت زمانی، حتی کوتاه با منابع کوتاه، سرور مجازی داشته باشید.

تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی از نظر فعال‌سازی

یکی دیگر از این تفاوت‌ها فعال‌سازی اتوماتیک است. زمانی که شما برای سرور مجازی رایگان ثبت نام و درخواست می‌دهید این سرور به صورت خودکار برای شما فعال می‌شود.

تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی از نظر سیستم عامل

 سیستم عامل در سرورهای مجازی رایگان و پولی تفاوت دیگر این دو سرور است. معمولا سیستم عامل ویندوز برای سرورهای مجازی رایگان استفاده می‌شود. بسیاری از کسانی که به سیستم عامل لینوکس نیاز دارند نمی‌توانند از سرورهای رایگان استفاده کنند زیرا این سرورها معمولاً از ویندوز پشتیبانی می‌کنند.

پشتیبان‌گیری و بکاپ گیری در سرور مجازی رایگان

 در سرور مجازی رایگان، پشتیبان‌گیری و بکاپ گیری، در زمان محدودی که سرور در دسترس است، انجام می‌شود. شما در سرور مجازی رایگان به تمامی امکانات سرور دسترسی خواهید داشت اما در زمانی محدود. در مورد پشتیبان‌گیری فقط در صورتی انجام می‌شود که سرور شما در دسترس باشد بعد از پایان سرور اطلاعاتی وجود نخواهد داشت که بخواهید بکاپ بگیرید.

منابع محدود در سرور رایگان

سرور مجازی رایگان در مقایسه با سرور مجازی پولی، منابع محدودی دارد و همچنین قابلیت ارتقا نیز ندارد. شما فقط باید از همان منابع استفاده کنید و منابع بیشتری در اختیار شما قرار نمی‌گیرد و قابلیت ارتقا نیز ندارد. همچنین مدت زمان استفاده از این منابع کوتاه نیز محدود است.

تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی از نظر سرعت و امنیت

سرورهای مجازی رایگان معمولا سرعت بسیار پایینی در مقایسه با سرورهای پولی دارند. همچنین سطح امنیت آنها کمتر است و احتمال حمله سایبری یا از دست رفتن اطلاعات، وجود دارد.

در این مقاله از پارس آپتایم به دنبال پاسخ این سوال بودیم که تفاوت سرور مجازی رایگان و پولی چیست؟ شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با متخصصان پارس آپتایم در ارتباط باشید.

مطالعه این مطالب را هم توصیه میکنیم

خدمات مورد نیاز شما را با کیفیتی که انتظار دارید و قیمتی که انتظار ندارید.

ست کردن مخازن ایرانی بر روی ابونتو 2

یکی از بزرگترین مشکلات کاربران سرورهای ubuntu که بر روی ایران میزبانی شده اند سر…
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
پارس آپتایم :: خرید سرورمجازی ، خرید هاست لینوکس و ویندوز و ثبت دامین از سال 2010